17 października 2019

XIX Festiwal Pieśni i Tańców Polskich im. Stanisława Moniuszki w Wieliszewie

Przed nami XIX edycja Festiwalu Pieśni i Tańców Polskich, organizowanego od roku 2001 w Wieliszewie w wigilię Narodowego Święta Niepodległości. W ramach wydarzenia, mającego na celu uświetnienie obchodów niepodległościowych żywymi elementami kultury ludowej – aktywnymi przejawami patriotyzmu, zaprezentują się dwa zespoły folklorystyczne wykonujące polskie pieśni i tańce ludowe: przedstawiciele Mazowsza reprezentowanego przez gospodarzy – Zespół Tańca Ludowego PROMYKI oraz Polonii czeskiej – Zespół Pieśni i Tańca OLZA z Czeskiego Cieszyna. Festiwal wzbogacą prezentacje twórców ludowych z Mazowsza połączone z warsztatami rękodzieła oraz koncert Kapeli Niwińskich reprezentującej muzyczne tradycje Mazowsza Południowo-Wschodniego. Wieczór zakończy potańcówka ludowa z udziałem publiczności i członków zespołów.

Festiwal, organizowany przez Ośrodek Kultury w Wieliszewie, otworzy tradycyjnie mazur z opery _Straszny dwór__ w wykonaniu par Zespołu Tańca Ludowego „Promyki”, w choreografii Dariusza Skrzydlewskiego. W przerwach pomiędzy poszczególnymi blokami tanecznym prowadzący Festiwal konferansjerzy przypominać będą najważniejsze wątki z życia kompozytora, a na ekranie wyświetlane będą m.in. fragmenty skomponowanych przez kompozytora oper oraz motywy charakterystyczne dla prezentowanych w poszczególnych tańcach regionów etnograficznych.

Festiwal Pieśni i Tańców Polskich stał się wieliszewską specjalnością i oryginalnym wkładem w świętowanie niepodległości, przypominając o roli jaką w kształtowaniu się polskiej świadomości narodowej pełniły ludowa kultura i dziedzictwo. Organizowana od roku 2001 w wigilię Narodowego Święta Niepodległości impreza ma formułę przeglądu, do którego corocznie zapraszane są zespoły pieśni i tańca ludowego reprezentujące określony region etnograficzny na mapie współczesnej i historycznej Polski. Głównym celem Festiwalu jest uświetnienie obchodów niepodległościowych polskimi tańcami i pieśniami ludowymi. Obchody niepodległościowe wydają się być idealną okazją do prezentacji tych elementów narodowej tożsamości, z których jesteśmy niepodważalnie i niepodzielnie dumni. Jednocześnie – z uwagi na historyczną wielokulturowość polskich ziem, której echa przetrwały w ludowych obyczajach, tańcu, śpiewie i mowie – rozwijających naszą wrażliwość i tolerancję. Patronem Festiwalu od roku 2014 jest Stanisław Moniuszko – najważniejszy z twórców polskiej opery narodowej, którego twórczość cechowały narodowy charakter ale i liczne ludowe inspiracje, u podstaw których leży przenikający się folklor trzech grup etnicznych żyjących obok siebie: Polaków, Białorusinów i Litwinów. W roku 2017, po raz pierwszy w historii Festiwalu, gościliśmy grupę polonijną – reprezentujący Polonię litewską Zespół Tańca Ludowego „Perła” z Niemenczyna, jeden z największych na Wileńszczyźnie. W roku 2019 sięgniemy spuścizny Polaków zamieszkujących Zaolzie, zapraszając grupę polonijną z czeskiego Cieszyna – Zespół i Pieśni i Tańca „Olza”, w którego repertuarze obok tańców polskich i cieszyńskich znajdują się również tańce czeskie i słowackie.

W osiemnastoletniej historii Festiwal gościł: Ludowy Zespół Artystyczny SEROCK (dwukrotnie), Ludowy Zespół Dziecięcy NIEPORĘCAK, ZPiT WYSZKÓW (trzykrotnie), Ludowy Zespół Artystyczny SGGW PROMNI im. Zofii Solarzowej, ZPiT MAŁA WARSZAWIANKA, ZPiT UW WARSZAWIANKA (pięcio-krotnie), ZTL KOŚCIELEC, Regionalny Zespół BARTUSIA OBROCHTY z Zakopanego, Zespół BIAŁO-DUNAJCANIE z Białego Dunajca, ZPiT MAŁE PODLASIE Siemiatycze, KUŹNIA ARTYSTYCZNA Wilanów, ZPiT KOŚCIERZYNA, Kaszubski Zespół Folklorystyczny KREBANE z Brus, ZPiT MALBORK, ZPiT KURPIE Ostrołęka, Dziecięcy Zespół Folklorystyczny CEPELIA POZNAŃ, ZPiT ZIEMIA ŻYWIECKA z Żywca, ZPiT SOKOŁOWIANIE z Sokołowa Podlaskiego, ZPiT GRAJEWIANIE, ZPiT MŁODY TORUŃ, ZPiT POLITECH-NIKI WARSZAWSKIEJ, ZPiT UJ SŁOWIANKI z Krakowa, ZTL PERŁA z Niemenczyna (Litwa), KAPELĘ DOROSZA (Mazowsze, Polska) oraz gospodarzy: ZTL PROMYKI Wieliszew i Gminny Chór MARZENIE.

W roku 2014 Wydarzenie wpisano w kalendarz obchodów Roku Kolberga. W związku z „niepodległościowym” charakterem, Festiwal jest także okazją do wręczenia odznaczeń i wyróżnień zasłużonym w pracy i działalności społecznej oraz stypendiów artystycznych i nagród w konkursach kulturalnych i sportowych.

Zapraszamy do Wieliszewa 10 listopada!