Fredriana - premiera baletowa w Warszawie na Rok Moniuszki

Polski Balet Narodowy po raz kolejny sięga do narodowych inspiracji. Tym razem do Fredry i Moniuszki – w klasycznej już realizacji Conrada Drzewieckiego i świeżym ujęciu Anny Hop.

Nowy wieczór baletowy nosi tytuł Fredriana. Złożony jest z dwóch baletów inspirowanych słynnymi komediami Aleksandra Fredry. Po ponad 40. latach od poznańskiej prapremiery Przypowieści sarmackiej wg Zemsty, Emil Wesołowski z pomocą Renaty Smukały odtworzył i zrealizował ten arcypolski żart choreograficzny Conrada Drzewieckiego. A Polski Balet Narodowy zapewnił mu gwiazdorską obsadę z Chinarą Alizade, Anetą Zbrzeźniak, Vladimirem Yaroshenką, Maksimem Woitiulem, Patrykiem Walczakiem i Carlosem Martínem Pérezem na czele. Nad rekonstrukcją scenografii Jana Bernasia i kostiumów Krzysztofa Pankiewicza pracowały Lilia Ostrouch i Katarzyna Załęcka.

Drugą część wieczoru wypełni autorskie ujęcie Męża i żony wg pomysłu i w choreografii Anny Hop, która rozgrywa akcję komedii w klimatach lat 60. ubiegłego wieku. Pomogła jej w tym wydatnie autorka oprawy plastycznej Małgorzata Szabłowska, ale też Maciej Zień, który zaprojektował kostiumy. W rolach tytułowych: Joanna Drabik i Marta Fiedler jako żona oraz Marco Esposito i Demeter Kóbor jako mąż.

Baletom towarzyszy muzyka Stanisława Moniuszki w wykonaniu Orkiestry Opery Narodowej pod dyrekcją Piotra Staniszewskiego. W Przypowieści sarmackiej usłyszeliśmy adaptację uwertury koncertowej Bajka, a w Mężu i żonie muzykę z baletu Na kwaterze oraz nowe interludia Wojciecha Kostrzewy.

Premiera przedstawienia odbyła się 6 kwietnia w Warszawie, kolejne spektakle zostały zaplanowane na kwiecień i maj.