9 lipca 2019

Nie tylko Straszny dwór - nowy film Polskiego Wydawnictwa Muzycznego

Polskie Wydawnictwo Muzyczne opublikowało dziesiąty odcinek niezwykłego cyklu ponad 30 materiałów filmowych Śpiewnik – nie tylko – domowy przygotowanych specjalnie z okazji przypadającej w 2019 roku 200. rocznicy urodzin Stanisława Moniuszki.

Film zawiera wypowiedzi śpiewaka Tomasza Koniecznego i pianisty Lecha Napierały dotyczące twórczości i recepcji Stanisława Moniuszki.

Wypowiadają się:

Tomasz Konieczny – śpiewak (bas-baryton), aktor filmowy i teatralny. Od 10 lat śpiewa w wiedeńskiej Staatsoper, w lipcu 2018 r. jako pierwszy Polak wystąpił na festiwalu wagnerowskim w Bayreuth, a w marcu 2019 roku zadebiutował w Metropolitan Opera w Nowym Jorku. Specjalizuje się w repertuarze niemieckim – dziełach Wagnera i Ryszarda Straussa.

Lech Napierała – polski pianista, absolwent Uniwersytetu Muzycznego w Wiedniu w klasie akompaniamentu wokalistom (specjalność pieśń) Davida Lutza. Od wielu lat specjalizuje się w wykonawstwie pieśni. Od października 2013 jest wykładowcą Akademii Muzycznej w Krakowie. W 2018 roku z Tomaszem Koniecznym zarejestrował płytę Winterreise Franza Schuberta do tekstów Stanisława Barańczaka.