16 stycznia 2020

Polska opera inspiruje młodych twórców z całego świata - finał konkursu EOP w Poznaniu

19 stycznia w Teatrze Wielkim w Poznaniu odbędzie się finał prestiżowego konkursu European Opera-directing Prize (EOP). Trzy zespoły finalistów wyłonione z wcześniejszych etapów zaprezentują koncepcję inscenizacji Strasznego dworu Moniuszki.

W jury najważniejsze nazwiska świata opery – David Pountney (reżyser, miłośnik i popularyzator opery polskiej za granicą), Carolin Wielpütz (dyrektor artystyczna opery w Bonn), Ulrich Lenz (dramaturg berlińskiej Komische Oper). Jury przewodniczy Dyrektor Teatru Wielkiego w Poznaniu – Renata Borowska-Juszczyńska.

Konkurs European Opera-directing Prize odbywa się od 2001 w cyklu dwuletnim, organizatorami są stowarzyszenia Camerata Nuova oraz Opera Europa. Przedsięwzięcie możliwe jest dzięki działalności mecenasów – Armina i Marji Kretschmar. Konkurs to niezwykła szansa dla młodych twórców na zaprezentowanie swoich umiejętności przed autorytetami z branży, uzyskanie cennych uwag i zdobycie doświadczenia. To często początek międzynarodowej kariery. Laureaci poprzedniej edycji – Karolina Sofulak i Gerard Jones – realizują spektakle w wiodących teatrach, m.in. Opera Holland Park czy Royal Opera House. W Poznaniu Sofulak zrealizowała w lutym 2019 Fausta, a inscenizacja Manon Lescaut Gerarda Jonesa zwieńczy bieżący sezon.

Teatr Wielki w Poznaniu jest znany z innowacyjnych inscenizacji operowych i szeroko zakrojonej współpracy międzynarodowej. Rok 2019 był czasem popularyzacji twórczości patrona teatru Stanisława Moniuszki. Zespół opery zaprezentował koncertowe wykonanie Halki w Filharmonii Berlińskiej, entuzjastycznie przyjęte przez międzynarodowe media i publiczność, nowatorska realizacja Parii w reżyserii Grahama Vicka została uznana za jedno z najważniejszych wydarzeń Roku Moniuszki. Dzięki staraniom dyrekcji i członkostwu w stowarzyszeniu Opera Europa poznański teatr jest coraz bardziej widoczny na operowej mapie Europy.

Jesteśmy niezmiernie ciekawi, jak na znane nam dobrze dzieło Moniuszki spojrzą zagraniczni twórcy. Na ogłoszenie wyników konkursu zapraszamy do foyer teatru o godzinie 16:30.