20 stycznia 2020

Płyty moniuszkowskie w katalogu wytwórni PWM Anaklasis

W katalogu nowej wytwórni płytowej Anaklasis w serii Heritage znalazły się dwie płyty z repertuarem moniuszkowskim: Flis zarejestrowany w 1962 roku, perła z archiwów Polskich Nagrań, oraz trzypłytowy album z pieśniami, ariami i uwerturami kompozytora.

W nagraniu Flisa wzięły udział legendarne głosy, m.in. solistka Opery Warszawskiej (później Teatru Wielkiego) Halina Słonicka, jeden z najwybitniejszych polskich śpiewaków operowych wszech czasów Bernard Ładysz, znakomity tenor Bogdan Paprocki, jeden z najświetniejszych rodzimych barytonów Andrzej Hiolski i bas Antoni Majak. Towarzyszą im Chór i Orkiestra Filharmonii Narodowej pod dyrekcją Zdzisława Górzyńskiego. Dyrygenta, który jak żaden inny potrafił z Moniuszkowskiej opery wydobyć to, co w niej najlepsze.

Na trzypłytowym albumie moniuszkowskim znalazły się starannie wyselekcjonowane nagrania: pieśni na głos z fortepianem (w wykonaniu Marii Kunińskiej-Opackiej i Andrzeja Hiolskiego), arie z oper Flis, Straszny dwór i Halka oraz uwertury z oper kompozytora. To udane podsumowanie Roku Moniuszkowskiego i zarazem najlepszy dowód na to, że rok to za mało, by gruntownie poznać i należycie uhonorować dorobek Stanisława Moniuszki.