Czołowa w Polsce kameralna grupa śpiewacza, utworzona w 1990 r. przez kierującą do dziś zespołem dyrygentkę Annę Szostak. Chór przede wszystkim ceniony jest za perfekcyjne wykonania muzyki współczesnej, świetnie odnajduje się także w interpretacjach muzyki dawnej.

W ciągu prawie 30 lat swej działalności Camerata Silesia zdobyła międzynarodową renomę, promując Polskę i miasto Katowice podczas występów w najbardziej prestiżowych salach koncertowych Europy i Azji (m.in.: Gewandhaus w Lipsku, Parco della Musica w Rzymie, Palais de Beaux Arts oraz Le Théâtre Royal de la Monnaie w Brukseli, Concertgebouw w Amsterdamie, Gran Teatro La Fenice w Wenecji, Lanfang Theatre w Pekinie).

Zespół regularnie bierze udział w międzynarodowych festiwalach, będąc stałym gościem m.in. Warszawskiej Jesieni, Wielkanocnego Festiwalu im. Ludwiga van Beethovena, Festiwalu Chopin i Jego Europa czy Wratislavia Cantans, występując zarówno w obsadach kameralnych a cappella, jak i w rozszerzonym składzie w dziełach oratoryjno-kantatowych. Poziom pracy zespołu docenił m.in. Krzysztof Penderecki, którego Pasję wg św. Łukasza, Polskie Requiem i Siedem Bram Jerozolimy Camerata Silesia współwykonywała pod batutą kompozytora wielokrotnie, m.in. w Münster, Krakowie i Hamburgu, natomiast podczas Warszawskiej Jesieni uczestniczyła w wykonaniu jego Canticum Canticorum. W 2012 zespół w poszerzonym składzie został zaproszony do udziału w przedstawieniach i nagraniach na DVD scenicznej wersji Pasji Pendereckiego w reżyserii Grzegorza Jarzyny. Pozostając w bliskich relacjach z wieloma najważniejszymi przedstawicielami muzyki współczesnej, Camerata Silesia dokonuje wielu prawykonań utworów najnowszych, niejednokrotnie komponowanych specjalnie dla niej.

Zespół ma w swym dorobku już kilkadziesiąt płyt, kilkanaście uzyskało nominacje do Nagrody „Fryderyk”. Wśród najważniejszych przedsięwzięć Cameraty w ostatnim czasie należy wymienić wspólne koncerty z London Baroque Orchestra, prawykonanie Missa Ex tempore Marcela Pérèsa, czy wykonie Pasji wg św. Łukasza Krzysztofa Pendereckiego w Londynie wraz z London Philharmonic Orchestra pod dyr. Władimira Jurowskiego, podobnie też udział w prezentacji oper wraz z Akademie für Alte Musik Berlin (Orfeusz i Eurydyka Glucka) i Hofkapelle Müchen (Dydona i Eneasz Purcella). Od 2014 r. Camerata Silesia realizuje autorski cykl 10 koncertów w nowej siedzibie Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia, przedstawiając zróżnicowany repertuar, obejmujący zarówno muzykę poważną jak i sięgającą pogranicza muzyki jazzowej i rozrywkowej.